rstwach domowych. Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla jest coraz mniej efektywna ekonomicznie. Przekłada się to na wyższe rachunki za prąd. Niektóre prognozy wskazują, że cena energii elektrycznej produkowanej w sposób tradycyjny może być pod koniec dekady nawet dwukrotnie wyższa niż obecnie. Dlatego coraz bardziej popularna staje się energia odnawialna. Ma na to wpływ nie tylko ekologia, ale przede wszystkim ekonomia. Energia wyprodukowana w ten sposób jest znacznie tańsza od tej, która produkowana jest w tradycyjnych elektrowniach węglowych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że za pomocą dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji można również podgrzewać wodę. Wystarczą do tego odpowiednie kolektory słoneczne. Jaki jest koszt budowy instalacji fotowoltaicznej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań i zapotrzebowania. Jednak dotychczasowe doświadczenia użytkowników takich instalacji wskazują, że inwestycja powinna zwrócić się w ciągu kilku lat. Fotowoltaika jest w stanie dać nam nie tylko satysfakcję, że odpowiednio dbamy o otaczające nas środowisko. Efekty korzystania z odnawialnych źródeł energii powinniśmy szybko odczuć w naszym portfelu. Będziemy również odporni na zawirowania na rynku energii elektrycznej w przyszłości. Wszystko to sprawia, że temat ekologicznej energii jest godny przemyśleń w każdym domu.
Jak płacić mniej za prąd?
Cechą charakterystyczną nowoczesnego świata jest coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Niestety, pozyskiwanie energii elektrycznej w tradycyjny sposób nie jest zbyt ekologiczne i do tego jest coraz droższe. Coraz częściej zaczynamy narzekać na rosnące zanieczyszczenie środowiska i wysokie rachunki za energię elektryczną. Dlatego Polacy zaczynają skłaniać się w kierunku pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych a fotowoltaika jest coraz bardziej popularna. Można chyba zaryzykować twierdzenie, że w ostatnich latach jesteśmy świadkami mody na ekologiczną energię.
Od czego zacząć projektowanie własnej instalacji? Przede wszystkim należy sprawdzić realne zapotrzebowanie na energię w naszym domu. Inwestycja w instalację, która będzie produkować więcej energii niż potrzeba nie ma większego sensu ekonomicznego. Taka inwestycja zwróci się znacznie później niż powinna. Trzeba też pamiętać, że energia odnawialna to nie tylko prąd elektryczny. Dzięki odpowiednio zaprojektowanej instalacji możemy również podgrzewać wodę. Dlatego nie należy zapominać i lekceważyć bardzo ważnego elementu instalacji fotowoltaicznej, jakim są kolektory słoneczne. Korzyści z takiego rozwiązania poczujemy bardzo szybko w naszej kieszeni. Po upływie jakiego okresu może zwrócić się inwestycja w taką instalację? Nie można tutaj wskazać dokładnego czasu, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych warunków i wielkości inwestycji. Jednak dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna powinna zwrócić się nie później, niż w ciągu około siedmiu lat.
Tradycyjne elektrownie oparte o technologię węglową
Ciągle rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną sprawia, że musimy szukać nowych jej źródeł. Tradycyjne elektrownie, oparte o technologię węglową, są wyjątkowo uciążliwe dla środowiska, powodując jego zanieczyszczenie, a w efekcie globalne ocieplenie. Dlatego tak ważna jest energia odnawialna, na którą coraz częściej zwracają uwagę nie tylko najbardziej rozwinięte kraje. Po energię odnawialną sięgają też kraje turystyczne, ponieważ pozwala ona zachować nieskażoną przyrodę. Bardzo często mówi się o fotowoltaice oraz kolektorach słonecznych. Nie są to pojęcia tożsame, choć zarówno fotowoltaika, jak i kolektory wykorzystują energię słoneczną. W przypadku fotowoltaiki energia słoneczna jest przekształcana w specjalnych urządzeniach, które występują w postaci paneli, w energię elektryczną. W wielu krajach tworzy się specjalne farmy fotowoltaiczne, gdzie całe połacie paneli produkują spore ilości czystego prądu elektrycznego. Natomiast kolektory słoneczne to urządzenia, które przetwarzają energię Słońca na ciepło. W ten sposób doskonale można podgrzewać wodę czy wykorzystywać to ciepło do ogrzewania domów. Nawet niewielkie kolektory zamontowane na dachu mogą dać całkiem spore oszczędności. Choć same urządzenia i ich montaż do najtańszych nie należy, to jednak inwestycja dość szybko się zwraca. Sporym atutem jest też zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, ponieważ energia cieplna tak uzyskana jest wyjątkowo czysta. Każda kolejna generacja czy to paneli fotowoltaicznych czy kolektorów jest coraz bardziej wydajna.