Panele słoneczne, kolektory, fotowoltaika - to nie jest czarna magia - dla domu

fotowoltaika dla firm

Nawiasem mówiąc to przyszłość mieszkańców naszej

Czy warto zainwestować w kolektory słoneczne? A czy fotowoltaika ma sens? To pytania, na które odpowiedzi szuka chyba sporo osób. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ energia odnawialna to bezsprzecznie temat bież

Panele słoneczne, kolektory, fotowoltaika - to nie jest czarna magia - dla domu fotowoltaika dla firm
ący. Nawiasem mówiąc, to przyszłość mieszkańców naszej planety, bo chyba wszyscy sobie uświadamiamy, że surowce naturalne w jakimś momencie po prostu wyczerpią się. Wydaje się więc, że nic dobrego nas już nie czeka. Ocieplenie klimatu daje się nam coraz bardziej we znaki, a naukowcy ostrzegają, że będzie jeszcze gorzej. Co więc robić?Wydaje się, że przeciętny zjadacz chleba nie ma wpływu na los planety. Nic bardziej mylnego, wszak przecież nawet wielkie zmiany zaczynają się od tych drobnych. Jeśli zaczniemy uczciwie segregować śmieci, nie będziemy spalać plastików w tradycyjnych piecach co. i ograniczymy konsumpcję to już sporo. Ale można robić jeszcze więcej. Na pewno warto zainteresować się tematem: energia odnawialna, wszak fotowoltaika z biegiem czasu musi stać się powszechna. No właśnie , kolektory słoneczne można sobie przecież zafundować w każdej chwili. Na rynku funkcjonuje sporo firm, które wykonują tego typu usługi, więc każdy, kto tylko chciałby zainwestować w to udogodnienie, może to po prostu zrobić. Ostatnie lata i w naszej szerokości geograficznej bywają tak gorące, że grzechem byłoby nie wykorzystać energii słonecznej do podgrzania wody. Co prawda w kolektory trzeba nieco zainwestować, żeby później móc mieć ciepłą wodą prawie za darmo, ale chyba warto to zrobić, bo w konsekwencji i tak się to opłaca..


Panele słoneczne budowane są z

Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się, mówiąc w skrócie, przetwarzaniem energii słonecznej w energię elektryczną, czyli po prostu prąd. W ostatnich latach fotowoltaika bije rekordy popularności - panele słoneczne instalowane są zarówno na dachach prywatnych domów, jak i dużych przedsiębiorstw, gospodarstw czy bloków mieszkalnych. Jest to rozwiązanie zarówno praktyczne, ekonomiczne, jak i przede wszystkim ekologiczne. Rosnąca popularność tego rozwiązania wiąże się ze wzrostem świadomości Polaków i troską o środowisko naturalne. Z kolei rozwiązanie to jest ekonomiczne, ponieważ obecnie można bardzo łatwo i szybko otrzymać dofinansowanie na instalację paneli słonecznych, w ramach programu "Czyste Powietrze". W innym wypadku za instalację paneli słonecznych musielibyśmy zapłacić ok. 25-30 tysięcy złotych, w zależności od ilości zużywanego przez nas prądu. Mimo tej ceny, szacuje się że pod koniec 2019 roku Polska uplasuje się na 4 miejscu wśród krajów mających największych roczny przyrost mocy instalacji fotowoltaicznych.
Panele słoneczne budowane są z krystalicznych wafli krzemowych, a ich największą zaletą jest bardzo długa żywotność - potrafią spełniać swoje zadanie nawet przez 25 lat. Kiedy promienie słoneczne padają na ogniwa słoneczne, powstaje w nich prąd stały, który następnie przesyłany jest do falownika, gdzie zamienia się w prąd zmienny, i poprzez kable trafia do wszystkich urządzeń elektrycznych w naszym domu czy firmie. Jest to rozwiązanie wbrew pozorom niezwykle proste i przyjazne dla wszystkich.


Czegóż chcieć więcej? Może warto byłoby

Żyjemy w czasach, kiedy coraz bardziej popularna staje się fotowoltaika. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ warto wykorzystywać energię słoneczną jako odnawialne źródło energii. A trzeba w tym miejscu dodać, że już nawet w naszej szerokości geograficznej mamy sporą liczbę słonecznych dni w roku i dlatego jest sens montować panele słoneczne. Ale warto się jednak wcześniej dowiedzieć, jaka jest w ogóle cena takiej inwestycji oraz koszt jej eksploatacji. Musimy dokładnie przeliczyć, czy fotowoltaika w naszym akurat przypadku będzie opłacalna. Co prawda przy realizacji takiej inwestycji możemy liczyć na dofinansowania, ale i tak przecież wykładamy na to niemałe pieniądze.
A jakie konkretnie korzyści płyną z faktu, że zamontujemy panele słoneczne? Przede wszystkim to świetny sposób na obniżenie rachunków na prąd oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Poza tym dodajmy jeszcze, że dzięki instalacji fotowoltaicznej na dachu własnego domu, zwiększamy jego wartość, co nie jest bez znaczenia. Taką instalację można też z powodzeniem potraktować jako inwestycję. Znawcy przedmiotu twierdzą bowiem, że żywotność systemu fotowoltaicznego wynosi mniej więcej ćwierć wieku, a jego koszt zwraca się po niecałych dziesięciu latach. Rachunek wydaje się więc być prosty. Czegóż chcieć więcej? Może warto byłoby głębiej zastanowić się nad takim rozwiązaniem i pójść w tym kierunku. Rzecz jasna, że nie chcemy niczego nikomu narzucać, bo wybór oczywiście należy do każdego z nas, ale tylko sugerujemy pewne rozwiązania.



© 2019 http://dla-domu.kolektory.katowice.pl/