iększą skalę - kostka brukowa jest bardzo popularna i praktyczna, nadaje się więc do pokrycia ścieżek, alejek, podjazdu itd. Można na początek zamówić usługi specjalistów (fachowcy są do znalezienia w okolicznych firmach, których dziedziną jest brukarstwo lub ogłaszają się w internecie) i starać się podejrzeć, w jaki sposób to robią. Niektórzy z chęcią odpowiedzą na różne pytania i poradzą, jak układać kostkę, by uzyskać trwały i efektowny rezultat. Później można próbować samodzielnego układania, dla pewności w miejscach, które nie są bardzo potrzebne na co dzień i nie znajdują się na froncie posesji. Jeśli ktoś ma duży, rozległy ogród, może zacząć od samodzielnego układania kostki tworząc w ten sposób sieć ścieżek. Wszelkie ewentualne błędy nie będą raziły przypadkowych gości i będzie można dość łatwo je poprawić. Dla uzyskania większej wiedzy na temat układania kostki brukowej należy zapoznać się z szeroko dostępnymi poradnikami - są do znalezienia w internecie i często zajmują sporo miejsca w fachowej literaturze czy prasie.
Można eksperymentować z różnymi kolorami i
W niektórych ogrodach dobrze sprawdzi się wybrukowanie ścieżek za pomocą kostki. Będą wyglądały bardziej estetycznie i staną się czytelnymi szlakami prowadzącymi do różnych części ogrodu. Obecne brukarstwo pozwala na uzyskanie rozmaitych efektów upiększających ogród, można na przykład wybierać wśród różnych wzorów i kolorów kostki. Niektórzy właściciele działki samodzielnie wybierają kolorystykę i materiał na ścieżki, inni w tym celu zwracają się o poradę do wybranego specjalisty. Na pewno warto podkreślić kolorem kostki istniejącą wokół roślinność, chociaż znajdą się osoby preferujące bardziej transparentne ścieżki. Odpowiednio dobierając i kładąc kostkę, można sprawić, że wszystkie dróżki w ogrodzie będą wyglądały na powstałe w sposób naturalny (pasuje to do tzw. ogrodów angielskich). Dobrze dobrane dodatki tylko podkreślą ten efekt. Czasami kostka brukowa doskonale imituje naturalny kamień o nieregularnym kształcie. Choć ułożenie takiej ścieżki jest pracochłonne i wymaga czasu, rezultat powinien cieszyć oko każdego miłośnika piękna w ogrodzie. Można eksperymentować z różnymi kolorami i kształtami w obrębie jednej ścieżki. Tak naprawdę wszystkie chwyty są dozwolone, trzeba jednak mieć na uwadze ogólny efekt estetyczny oraz trwałość stworzonych ścieżek.
Samodzielne próby lub korzystanie z usług
Rozwiązania stosowane w ogrodzie powinny być jak najbardziej trwałe. Jest to inwestycja, która może łatwo przerodzić się w stratę pieniędzy, jeśli z powodu działania warunków pogodowych lub intensywnego użytkowania coś się zepsuje i będzie wymagało szybkiej naprawy.
Polecanym materiałem dla zwolenników jednorazowych inwestycji jest kostka brukowa. Naturalnie pod jednym warunkiem - sam materiał jest w porządku, natomiast można uzyskać niezadowalający efekt poprzez niestaranne czy nieumiejętne użycie. Gdy komuś zależy na jak najwyższej jakości wykonania usługi, powinien skupić się na zleceniu jej fachowcom z dziedziny brukarstwo. Ktoś, kto przez wiele lat układa ścieżki czy inne formy z kostki, robi to dokładnie i szybko, nie popełniając błędów nowicjusza. Samodzielne próby lub korzystanie z usług pierwszej lepszej "złotej rączki" lepiej zostawić na później. Inwestując w piękny ogród, dobrze jest zadbać o każdy aspekt tworzenia ścieżek, placów, schodków czy tarasów. Usługa może kosztować więcej, ale efekt będzie trwały i miną lata, zanim wytyczone z pomocą kostki płaszczyzny i dróżki uszkodzą się. Sama kostka ma wysoką wytrzymałość na wszelkie oddziaływania z zewnątrz, można więc zdecydować się na dowolny jej rodzaj (dopasowując jego cechy do swoich potrzeb i estetyki otoczenia).