ał w szkole na lekcje historii, z pewnością kojarzy system irygacyjny, czyli właśnie system odpowiedniego nawadniania. Głównym celem irygacji było dostarczanie odpowiedniej ilości wody do gleby, żeby zapewnić odpowiednie warunki wegetacyjne roślinom uprawnym. Systemy irygacyjne były stosowane w starożytnej Mezopotamii, Egipcie czy nawet w Iranie. Współcześnie posiadamy dostęp do coraz nowszych metod nawadniania nie tylko pól uprawnych, ale także trawników i ogrodów. Inteligentne systemy nawadniania posiadają ten sam cel, co starożytne systemy irygacji, a mianowicie zapewnienie odpowiednich warunków dla roślin. Wiele późniejszych systemów nawadniania gleby czerpało inspirację z dawniejszych metod, niejednokrotnie po prostu je ulepszając i dostosowując do coraz bardziej wymagających potrzeb współczesnych ogrodów.
Czym są inteligentne systemy nawadniania
Inteligentne systemy nawadniania, jak w sumie łatwo się domyślić, mają na celu utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia ogrodów i trawników. Inteligentne systemy nawadniania są wyposażone w specjalne czujniki, dzięki którym czas działania takiego systemu jest korygowany w zależności od panujących warunków. Coraz więcej osób decyduje się na montaż inteligentnych systemów nawadniania w swoich ogrodach, ponieważ takie rozwiązanie posiada wiele korzyści. Korzystanie ze zdobyczy technologii w ogrodnictwie pozwala, między innymi, na oszczędniejsze gospodarowanie zasobami wodnymi. Na rynku istnieją specjalne firmy zajmujące się instalacją inteligentnych systemów nawadniania w ogrodach posiadających różną powierzchnię. Firma zajmująca się zakładaniem inteligentnych systemów nawadniania dostarcza klientowi odpowiedni projekt oraz proponuje rozwiązania, które sprawdzą się na danym terenie. Nawadnianie jest istotną częścią utrzymania każdego ogrodu oraz trawnika w dobrym stanie, gdzie w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci pomagają inteligentne systemy nawadniania.
Gdzie się używa systemów nawadniania
Inteligentne systemy nawadniania posiadają szerokie zastosowanie, ponieważ mogą być zamontowane do niemal każdego rodzaju ogrodu lub trawnika. Na instalację inteligentnego systemu nawadniania mogą się zdecydować osoby posiadające prywatny ogródek, który chcą utrzymać w jak najlepszym stanie lub też osoby, które zajmują się uprawą jakiś roślin. Ponadto inteligentne systemy nawadniania mogą być także instalowane w parkach miejskich, zapewniając odpowiednie nawodnienie takich miejsc. Różnego rodzaju ogrody botaniczne również mogą skorzystać z opcji montażu inteligentnego systemu nawadniania. Grono klientów firmy zajmującej się budową oraz instalacją inteligentnych systemów nawadniania jest więc szerokie. Inteligentne systemy nawadniania są odpowiednio dobierane do rodzaju ogrodu, jego wielkości, panującym w nim warunków oraz zasadzonych roślin. Warto wiedzieć, że inteligentne systemy nawadniania mogą być zamontowane do niemal każdego rodzaju ogrodu, niezależnie od jego wielkości, dlatego że każdy system jest odpowiednio dobierany do potrzeb klienta.
Ekologiczne sposoby nawadniania
Współcześnie bardzo dużo osób posiada własny ogród wraz z trawnikiem, o który trzeba odpowiednio dbać poprzez, między innymi, regularne podlewanie. Właściwe nawadnianie ogrodu ma duże znaczenie, szczególnie latem, kiedy rzadziej występują opady deszczu, a dnie są słoneczne. Inteligentne systemy nawadniania pozwalają na jak najbardziej optymalne wykorzystanie wody, ponieważ zużywają jej tylko tyle, ile jest potrzebne do utrzymania właściwego poziomu wilgoci gleby. Ponadto systemy nawadniania korzystające ze specjalnych zraszaczy pozwalają na równomierne rozprowadzenie wody, co pozwala uzyskać lepszy efekt nawadniania. Przeprowadzenie specjalnych badań wykazało, że korzystanie z inteligentnych systemów nawadniania pozwala na zużycie znacznie mniejszej ilości wody, niż przy tradycyjnym podlewaniu. Z badań wynika więc, że korzystanie z automatycznych systemów nawadniających jest korzystne zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Inteligentne systemy nawadniania pozwalają więc na zużycie znacznie mniejszej ilości wody przy utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności gleby.